Kościół
Szczególny znak na trudny czas?
39/2024 (1518) 2024-09-25

Szczególny znak na trudny czas?

„Nadszedł czas, aby zakończyć długą i złożoną historię wokół zjawisk duchowych z Medjugoria. Jest to historia, w której pojawiały się rozbieżne opinie biskupów, teologów, komisji i analityków” - tak zaczyna się dokument pt. „Królowa Pokoju” odnoszący się do doświadczeń duchowych związanych z Medjugorie, podpisany przez prefekta kard. Víctora Manuela Fernándeza i ks. Armando Matteo, sekretarza sekcji doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary.

Medjugorie to niezwykle popularny kierunek pielgrzymek przybywających z całego świata do niewielkiej miejscowości położonej w Bośni i Hercegowinie. Także Polaków. Dziś to spore miasteczko z niezliczonymi hotelami, domami pielgrzyma, restauracjami.
Piękny i ważny jubileusz
39/2024 (1518) 2024-09-25

Piękny i ważny jubileusz

W niedzielę 22 września miały miejsce uroczystości upamiętniające przeniesienie siedziby stolicy diecezji oraz kapituły katedralnej z Janowa Podlaskiego do Siedlec. Eucharystii w katedrze przewodniczył bp Kazimierz Gurda.

W tym roku mija 100 lat, odkąd papież Pius XI - bullą „Pro recto et utili dioecesis regimine” z 25 stycznia 1924 r. - przeniósł stolicę diecezji, siedzibę biskupa i kapitułę katedralną z Janowa do Siedlec, a siedlecki kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP podniósł do rangi katedry. Uroczystości, na które przybyli kanonicy kapituły katedralnej oraz kapłani z całej diecezji. Rozpoczęły się modlitwą za zmarłych biskupów siedleckich, którą poprowadził bp Grzegorz Suchodolski, prepozyt Kapituły Katedralnej Siedleckiej.
38/2024 (1517) 2024-09-18
W tym roku mija 100 lat, odkąd papież Pius XI - bullą „Pro recto et utili dioecesis regimine” z 25 stycznia 1924 r. - przeniósł stolicę diecezji, siedzibę biskupa i kapitułę katedralną z Janowa do Siedlec, a siedlecki kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP podniósł do rangi katedry.
Opinie
Bez stereotypów, zamknięcia, pouczania
39/2024 (1518) 2024-09-25

Bez stereotypów, zamknięcia, pouczania

21 września w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie odbyło się IV Forum Młodych Diecezji Siedleckiej. Minęło pod hasłem: „My - Wy, Kościół. Marzenia młodych o Kościele”.

Spotkanie zainaugurowała Msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Suchodolski. Hierarcha apelował do młodych: - Bądźcie odważni! Nie wpuszczą was drzwiami, wejdźcie oknem. Nie czekajcie na swoich rówieśników, aż przyjdą do kościoła. Zastanówcie się, jak do nich wyjść, szukajcie sposobów pokazania im Jezusa. Powiedz dziś: „oto jestem” i pójdź za Chrystusem tak jak Mateusz z dzisiejszej Ewangelii.
Alarmujące sygnały
39/2024 (1518) 2024-09-25

Alarmujące sygnały

Na ocenę tego, jak państwo poradziło sobie z powodzią, oraz jej skutkami przyjdzie czas - mówią politycy rządzącej koalicji. Druga strona zwraca uwagę na błędy, których można było uniknąć.

A okazuje się, że było ich całkiem sporo, włącznie z tym największym. „W środę [11 września] wydaliśmy ostrzeżenia III stopnia dla południa kraju - zarówno hydrologiczne, jak i meteorologiczne. W tych ostrzeżeniach meteorologicznych każdy dzień, do niedzieli, był rozpisany. Trzeci stopień to stopień najwyższy, mówiący o tym, że występuje zagrożenie życia i zdrowia” - mówił Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
38/2024 (1517) 2024-09-18
Spsiała nam rzeczywistość. Zubożała. Śmieciowe jedzenie, śmieciowa elita, śmieciowy język. To codzienność. Smutne jest to, że trąbkę sygnałową do „je.aćpisowskiej szarży” nierzadko trzymają ludzie, od których - z racji autorytetu, dorobku, pozycji społecznej - wypadałoby wymagać więcej.
38/2024 (1517) 2024-09-18
Gdy żył, często powtarzał: „Kiedy będę w niebie, zrobię dla was dużo więcej niż żyjąc tu, na ziemi”. - I rzeczywiście tak jest, bo o. Pio nadal żyje wśród nas i działa - nie ma wątpliwości ks. Wojciech Majewski, proboszcz jedynej w diecezji siedleckiej parafii, której patronuje święty z Pietrelciny. Wierni także czują jego opiekę.
Rozmowy
Komandosi Pana Boga
39/2024 (1518) 2024-09-25

Komandosi Pana Boga

Rozmowa z ks. Mateuszem Szerszeniem CSMA, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”.

29 września w Kościele obchodzimy liturgiczne wspomnienie świętych archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Skąd wywodzi się ich kult?

Gdy zajrzymy do Biblii, okazuje się, że jedyne imiona aniołów, jakie znamy, to właśnie Michał, Rafał i Gabriel. Pierwszy pojawia się zarówno w Księdze Daniela, jak i Księdze Jozuego, gdzie występuje jako obrońca narodu wybranego. Rafał to Księga Tobiasza i niezwykła podróż, a ostatecznie uzdrowienie, którego dokonuje na końcu.
Król nie abdykuje
39/2024 (1518) 2024-09-25

Król nie abdykuje

O roli mężczyzny w rodzinie i Kościele mówi Robert Olendr z Klubu Tato.net.

Tak jak mówi się w odniesieniu do mężczyzny będącego mężem i ojcem „głowa domu/rodziny”, można też powiedzieć o nim, że jest głową Kościoła domowego albo rodzinnego?

W moim odczuciu to pojęcia tożsame, ponieważ rolą mężczyzny jest nie tylko zapewnienie bliskim warunków bytowych. Równie ważny, a nawet kluczowy jest ten element duchowy. To od niego zależy, czy małżeństwo będzie silne, jak będzie rozwijać się rodzina, w jaki sposób przebiegać będzie wychowanie dzieci.
Diecezja
Dziękując za wszelkie dobro
39/2024 (1518) 2024-09-25

Dziękując za wszelkie dobro

W czwartek 19 września odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. kan. Jerzego Samulaka, emerytowanego pracownika Sądu Biskupiego i siedleckiej kurii. Mszy św. przewodniczy bp Grzegorz Suchodolski.

Śp. ks. J. Samulak przeżył 90 lat, w tym 66 w kapłaństwie. Z duszpasterstwa i pracy w sądzie wyłączyła go choroba. Ostatnie 15 lat życia spędził przykuty do łóżka. Biskup Grzegorz rozpoczął homilię od przywołania słów psalmu responsoryjnego: „Dziękujcie Panu, bo nasz Pan jest dobry”, zwracając uwagę na to, że każdego z uczestników liturgii pogrzebowej do udziału w ostatnim pożegnaniu ks. Jerzego skłonił inny powód do dziękczynienia Bogu za niego.
Kapłan według Bożego serca
39/2024 (1518) 2024-09-25

Kapłan według Bożego serca

W poniedziałek 16 września odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. kan. Jerzego Janowskiego - egzorcysty diecezji siedleckiej, emerytowanego proboszcza parafii w Miętnem, zmarłego nagle w Metz we Francji 5 września.

Mszy św. pogrzebowej w kościele Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim przewodniczył arcybiskup Andrzej Dzięga. We wstępie do Eucharystii zaznaczył, że zmarły był kapłanem według Serca Jezusowego, umiał iść za sercem i miał serce: dla radzyńskiej ziemi, dla Polski, dla Kościoła i każdego człowieka. Homilię wygłosił bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do czytań z liturgii słowa oraz życia i posługi ks. Jerzego.
38/2024 (1517) 2024-09-18
14 września w kodeńskim sanktuarium odbył się zjazd Apostolatu Złota Róża. Jego członkowie podejmują się regularnego postu i modlitwy w intencji kapłanów.
Komentarze
Żywioł, który w mniejszym lub większym stopniu zniszczył kilkadziesiąt miejscowości w kraju, był jeszcze kilka dni temu niemal jedynym tematem medialnych informacji oraz politycznych kłótni.

Nawet niewprawny obserwator z łatwością mógł zauważyć, że reakcje na dramat powodzi stały się zwierciadłem Polski roku 2024. Mogliśmy w nim ujrzeć społeczeństwo dokładnie takim, jakim ono jest - z całym spektrum jego zachowań: od heroizmu po szabrownictwo, od bohaterstwa po tchórzostwo, od poświęcenia po świństwa, od współczucia po kpinę z poszkodowanych.
Ks. Paweł Siedlanowski

Gorzkości nasze powszednie

Skąd się bierze życiowa gorycz, pesymizm? Julian Tuwim pisał: „pesymista to optymista z praktyką życiową”. Czy miał rację?

Z pewnością wiele osób mu przytaknie, uważając, że optymiści to ci niepoprawni, naiwni, oderwani od rzeczywistości. Bo czyż można patrzeć na świat bez goryczy, wierząc, że wszystko się uda, skoro każdego dnia tyle spraw „nie wychodzi”?... Rozgoryczenie, frustracja mają wiele źródeł: „pogoń za cieniem”, niezdrowe ambicje, zazdrość, niespełnienie, blednąca uroda, rozminięcie się oczekiwań z rzeczywistością, ciągłe porównywanie się z innymi, lęk i brak perspektyw...
Leszek Sawicki

Trzymam kciuki

Anna Wolańska

Cały ten cyrk

Leszek Sawicki

Koniec demokracji

Ks. Paweł Siedlanowski

Dar na trudny czas

Region
Granica bezpieczniejsza
39/2024 (1518) 2024-09-25

Granica bezpieczniejsza

Na granicy polsko-białoruskiej na Bugu w powiecie włodawskim rozpoczęły się prace przy budowie bariery elektronicznej. Ma ona zapewnić wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną - przede wszystkim z nielegalną migracją oraz przemytem towarów.

Nad brzegiem Bugu już trwa oczyszczanie terenu z drzew oraz krzewów. - Na tak przygotowanym obszarze stawiane są słupy do kamer oraz montowana instalacja zasilająca i transmisyjna - mówi kpt. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Budowa zapory na terenie powiatu włodawskiego jest realizowana przez MSWiA.
Co dalej z budową mostu na Wiśle?
39/2024 (1518) 2024-09-25

Co dalej z budową mostu na Wiśle?

Decyzją sądu administracyjnego wstrzymano prace projektowe budowy mostu na Wiśle, który połączy Antoniówkę Świerżowską ze Świerżami Górnymi.

Starosta garwoliński Iwona Kurowska obawia się, że rozpatrzenie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny może potrwać co najmniej kilkanaście miesięcy. - Niestety musimy wstrzymać prace i czekać na rozstrzygnięcia - mówi. Most na Wiśle powstaje w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów” i jest w 80% finansowany z budżetu państwa. Pozostałe koszty pokrywają cztery samorządy: powiaty garwoliński i kozienicki oraz gminy Kozienice i Maciejowice.
38/2024 (1517) 2024-09-18
W gminie Janów Podlaski otwarto nową oczyszczalnię ścieków. Samorząd przygotowuje się także do uruchomienia punktu pogotowia ratunkowego.
38/2024 (1517) 2024-09-18
W środku dnia wilki zaatakowały stado bydła w Woli Kisielskiej. Starosta i władze gminy Stoczek Łukowski apelują o ostrożność i zamykanie zwierząt. Nie wykluczają wystąpienia o odstrzał.
Kultura
Święto wielokulturowości
39/2024 (1518) 2024-09-25

Święto wielokulturowości

Judaizm, prawosławie, katolicyzm - w ciągu czterech dni, od 19 do 22 września, była okazja poznawania trzech kultur. We Włodawie odbył się Festiwal Trzech Kultur.

Warsztaty, spotkania autorskie, projekcje filmowe, wernisaże wystaw i koncerty - tak bogaty program sprawił, że sztandarowe wydarzenie kulturalne powiatu włodawskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem. 19 września odbyły się m.in. spotkanie z reżyserką filmu „Śpiew syreny” Hanną Zofią Etemadi oraz spacer śladami Krystyny Krahelskiej. Sanitariuszkę, łączniczkę Armii Krajowej i pielęgniarkę włodawskiego szpitala powiatowego przypomniano także wieczorem.
Kiedyś takie dokumenty będą na wagę złota
39/2024 (1518) 2024-09-25

Kiedyś takie dokumenty będą na wagę złota

Rozmowa z Maciejem Szupilukiem, reżyserem amatorem, poetą, wokalistą, prezesem Bialskiego Klubu Literackiego Maksyma, pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Skąd pomysł na film, w którym bohaterem będzie Pana ojciec - Jerzy Szupiluk? Dlaczego jego historia jest warta opowiedzenia?

Tata często mówił i mówi: „Pamiętaj o mnie, synu, kiedy mnie już nie będzie”, stąd zresztą tytuł filmu. Choć człowiek całe życie oswaja się ze śmiercią, te słowa, powtarzane niczym mantra, były dla mnie trudne. W pewnym sensie za pomocą tego obrazu postanowiłem się z nimi zmierzyć.
38/2024 (1517) 2024-09-18
Mówienie o zagładzie po 80 latach, zwłaszcza poprzez obrazy tego, co w większości zostało zniszczone, nie jest łatwe. Piotr Tołwiński podjął rękawicę.
37/2024 (1516) 2024-09-11
W piątkowy wieczór 27 września multimedialną sztuką „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus” - rozpocznie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja”.
Historia
Był taki nauczyciel…
38/2024 (1517) 2024-09-18

Był taki nauczyciel…

Chyba każdy z nas nosi w sercu pamięć o nauczycielach, którzy nie tylko w pasjonujący sposób przekazywali wiedzę, ale potrafili zainteresować przedmiotem, poświęcali swój czas na wyjaśnianie trudnych zagadnień, uczyli współpracy i akceptacji.

Początek roku szkolnego to dobra okazja do przypomnienia takich postaci. Mieszkańcy ziemi hańskiej wspominają szczególnie dwie nauczycielki: Natalię Tymińską oraz Klementynę Nucińską. Pierwsza z nich przybyła z Warszawy do Bukowskiego Lasu w latach 40 i tutaj mieszkała do swojej śmierci w 1966 r.
Lekcja historii
38/2024 (1517) 2024-09-18

Lekcja historii

Gminny Ośrodek Kultury w Milanowie upamiętni 85 rocznicę bitwy stoczonej 30 września 1939 r. przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” dowodzoną przez gen. Franciszka Kleeberga.

Bitwa pod Milanowem była elementem tzw. boju spotkaniowego pomiędzy maszerującymi w kierunku Kocka oddziałami Grupy Operacyjnej „Polesie” a wojskami sowieckimi zajmującymi wschodnie ziemie polskie, stoczonego w dniach 29-30 września 1939 r., a znanego jako bitwa pod Parczewem.
37/2024 (1516) 2024-09-11
W okresie internowania bł. kard. Stefan Wyszyński pogłębił swoją wiarę i zjednoczenie z Bogiem, zaufał całkowicie Bożej Opatrzności, oddał się w niewolę Maryi.
37/2024 (1516) 2024-09-11
Przy kaplicy w Woli Dubowskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą Feliksa Kunkę, 23-letniego żołnierza polskich Sił Powietrznych, który zginął tragicznie w wypadku lotniczym.
Rozmaitości
Miasto odsłoniło swoją przeszłość
38/2024 (1517) 2024-09-18

Miasto odsłoniło swoją przeszłość

Za sprawą realistycznie odtworzonych detali można poczuć się jak w międzywojniu lub latach powojennych. Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Dęblina w mieście powstała Historyczna Izba Regionalna.

Pomysł na stworzenie miejsca pamięci istniał od dawna. - W jednym z punktów statutu naszego stowarzyszenia znajduje się zapis, że jego celem jest stworzenie w Dęblinie muzeum. Cieszymy się, że dziś, po 45 latach, obchodząc jubileusz TPD, doczekaliśmy się wypełnienia naszej społecznej misji - mówi Grażyna Szczepańska, prezes Towarzystwa.
Sękacze z bialskiego
38/2024 (1517) 2024-09-18

Sękacze z bialskiego

Aby je wykonać, przy piecu trzeba stać nawet dwie godziny. Jednak warto - o czym przekonują gospodynie z powiatu bialskiego, które sztukę pieczenia sękaczy opanowały do perfekcji.

Sękacz podlaski - wpisany na listę produktów tradycyjnych - to ciasto o charakterystycznym wyglądzie. Gotowy wypiek ma kształt stożka z nieregularnymi wypustkami podobnymi do sopli. W przekroju przypomina pień ściętego drzewa - grubsze, jaśniejsze warstwy są podzielone ciemnymi, cieniutkimi, przypieczonego ciasta.
37/2024 (1516) 2024-09-11
Rozmowa z dr n. med. Grażyną Semczuk z Poradni Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, wojewódzkim konsultantem ds. chorób zakaźnych.
35/2024 (1514) 2024-08-28
Sześciotygodniowa susza spowodowała duże straty, sięgające nawet do 50% w przypadku jęczmienia ozimego.
Sport
Na dwóch kołach
39/2024 (1518) 2024-09-25

Na dwóch kołach

Większość dróg prowadziła po szutrach, czyli po drogach leśnych. Zawodnicy przejechali m.in. przez Sobibór, Włodawę, Parczew oraz Poleski Park Narodowy. Niektórzy spotykali na trasie łosie, które w okresie godowym, zwanym rykowiskiem, o tej porze roku częściej się przemieszczają.

W dniach 21-22 września odbył się Gravel Piękny Wschód Rykowisko - wydarzenie sportowo-turystyczne w kolarstwie terenowym. Na maraton przyjechali cykliści nie tylko z naszego regionu, ale i dalszych miejsc, m.in. z Rzeszowa, Krakowa, Tarnowa czy Żor.
Zmarnowana szansa Podlasia
38/2024 (1517) 2024-09-18

Zmarnowana szansa Podlasia

Bialczanie w sobotę 14 września pojechali do Starachowic na mecz o 6 pkt z miejscowym Starem. Pomimo niezłej gry biało-zieloni ulegli.

W 3 min, po zamieszaniu w polu karnym Podlasia, piłka trafiła do Kaweckiego, którego strzał Rafał Misztal zdołał sparować końcówkami palców. W odpowiedzi dwukrotnie strzelali Dmytro Avdieiev i Michał Pokora, ale oba strzały trafiły prosto w Kamila Miazka. Chwilę później jeden z zawodników Stara uderzył z rzutu wolnego, jednak Misztal ponownie popisał się udaną interwencją.
37/2024 (1516) 2024-09-11
W sobotę 7 września Podlasie Biała Podlaska podejmowało u siebie Wiślanych Skawina.
35/2024 (1514) 2024-08-28
O dokonaniach piłkarza Dominika Marczuka pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem jednak fani piłki nożnej mogą być dumni z międzyrzeczanina. Stał się graczem Realu!